در حال بارگذاری ...
 • انتشار مرحله دوم اوراق رهنی در انتظار مجوزهای بانک‌ مرکزی

  مهمترین گلوگاه این زنجیره در شرایط فعلی تامین مالی است . بنابراین می‌طلبد که استعداد نقدینگی کشور را به نحوی متوجه بحث تولید مسکن کنیم چراکه این موضوع اثرات مثبت مستقیم و غیرمستقیم زیادی دارد .

  به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، فاضلیان با بیان اینکه مهم‌ترین گلوگاه زنجیره تولید مسکن در شرایط فعلی تامین مالی است ، گفت : مرحله دوم انتشار اوراق رهنی به مبلغ هزار میلیارد تومان نیز هنوز در بانک مرکزی متوقف شده و لازم است بانک مرکزی پس از بررسی‌های لازم سریع‌تر نسبت به ارایه مجوزهای تامین مالی اقدام کند .

  محسن فاضلیان مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک مسکن با تاکید بر اهمیت «تامین مالی» در اجرای پروژه‌های ساختمانی اظهار داشت : در توازی و اشتراک با شرایط اقتصادی کشور و حجم نقدینگی انبساطی که اقتصاد ما امروز تجربه می کند ، تولید مسکن یکی از بحث های اصلی بوده است که هم مدنظر مقامات عالی دولت و هم سیاستگذاران تولید مسکن بوده است .

  مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه بانک‌مسکن با تاکید بر اینکه تامین مالی ، انتخاب پیمانکاران ، تسهیل تامین نهاده‌های ساخت مسکن ، تهیه بانک اطلاعات متقاضیان و شناسایی زمین زنجیره ارکان تولید مسکن را تشکیل می‌دهند ، افزود : مهمترین گلوگاه این زنجیره در شرایط فعلی تامین مالی است . بنابراین می‌طلبد که استعداد نقدینگی کشور را به نحوی متوجه بحث تولید مسکن کنیم چراکه این موضوع اثرات مثبت مستقیم و غیرمستقیم زیادی دارد .

  فاضلیان با اشاره به اینکه در نظام تامین مالی پروژه ها باید روش هایی طراحی شود که بتواند نرخ تامین مالی سرمایه‌گذاران را تمهید کند ، افزود : متاسفانه عارضه تقریبا تاریخی در این حوزه داریم و نرخ‌های تامین مالی در کشور بالای ۲۰ درصد است که فرآیند تامین مالی را سخت می‌کند .

  مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک مسکن با تاکید بر اینکه باید به فکر کاهش نرخ تمام شده پول در کشور باشیم تا سرمایه گذاران با انگیزه بیش‌تر وارد پروژه‌های تامین مالی در حوزه مسکن شوند ، گفت : ابزارهایی که اخیرا در این حوزه طراحی شده اوراق صکوک استهلاکی بوده است . در شرکت تامین سرمایه طراحی اوراقی در دستور کار داریم که اصل و فرع را در سررسید تسویه کند . به عبارتی این اوراق دارای سودهای بین دوره‌ای نبود و این حجم بار مالی در مقاطع سه ماه بعد از تامین مالی عارضه‌ای در این حوزه بود. طراحی این اوراق در دستور کار قرار دارد و به محض اینکه مدل آن را طراحی کنیم به سازمان بورس ارایه می شود و متعاقب آن پروژه‌ها اجرا می‌شوند .

  این مقام مسوول تاکید کرد : آنچه که تاکنون ارایه شده اوراق صکوک استهلاکی بوده است که برای شرکت سرمایه‌گذاری مسکن جنوب منتشر شد . در این اوراق اصل سود را در سررسید تنزیل کردیم. در این اوراق اصل در دوره صفر تا سررسید مستهلک می‌شد که بار مالی تحمیلی به سرمایه‌گذار مبتنی بر جریانات نقدینگی می‌توانست متعادل‌تر باشد . استفاده از ظرفیت‌های صندوق‌های زمین و ساختمان که ۴ تجربه موفق آن در کشور اجرا شد ، به موضوع مجوزهای بانک مرکزی برخورده است و به نظر می‌رسد این گلوگاهی نبود که رای به توقیف این روند بدهد . ضمن اینکه بسیاری از صاحبان زمین‌های بزرگ تمایل به استفاده از این ابزار تامین مالی دارند .

  فاضلیان افزود : مرحله دوم انتشار اوراق رهنی به مبلغ هزار میلیارد تومان نیز هنوز در بانک مرکزی متوقف شده و لازم است بانک مرکزی پس از بررسی‌های لازم سریع‌تر نسبت به ارایه مجوزهای تامین مالی اقدام کند . به هر ترتیب یک ظرفیت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی تسهیلات در بانک مسکن موجود است که می توان از این ظرفیت استفاده کرد . حتی با نرخ های امروز تامین مالی که بالاتر از نرخ تمام شده تسهیلات هستند می‌توانیم سرمایه گذار را وارد بازار کنیم و این بسیار بهتر از تزریق پول پرقدرت بانک مرکزی است که می‌تواند خلق نقدینگی کند .

  مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک مسکن افزود : به هر صورت ما نیاز به نهضت و جریان سازماندهی شده تولید مسکن در کشور داریم که موتور محرک این جریان هیچ چیز جز تامین و تجهیز بهنگام مالی نیست تا به وسیله آن بتوانیم مشکل انباشته مسکن را برطرف کنیم .
  مطالب مرتبط

  درگیر کردن مدیریت شهری در حوزه بازآفرینی با تشکیل هیئت‌های اجرایی در استان‌ها

  درگیر کردن مدیریت شهری در حوزه بازآفرینی با تشکیل هیئت‌های اجرایی در استان‌ها

  ما قادر نیستم نامعادله قیمت تمام شده یک واحد مسکونی با جیب خالی مردم را حل کنیم و فقدان اشتغال و درآمد کافی در تمام حوزه ها به ویژه تامین مسکن دردسر ساز شده است که امیدواریم بتوانیم این مشکلات را حل کنیم .

  |

  آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات ساخت مسکن در بافت های فرسوده به سازنده ها

  آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات ساخت مسکن در بافت های فرسوده به سازنده ها

  همه سازنده هایی که از طرف شرکت بازآفرینی شهری برای دریافت تسهیلات نوسازی و ساخت مسکن در بافت های فرسوده به بانک مسکن معرفی شوند مشمول دریافت تسهیلات ساخت مسکن با نرخ سود ۹ درصد هستند و بانک مسکن این تسهیلات را به آن ها پرداخت می کند و مشکلی از بابت عدم پرداخت تسهیلات به آن ها ...

  |

  نظرات کاربران