در حال بارگذاری ...
 • تلاش برای صدور پروانه صلاحیت مهندسان به صورت سیستمی و هوشمند

  با راه اندازی سیستم فوق مهندسان می‌توانند اطلاعات و مدارک خود را در سامانه بارگذاری کنند . اطلاعات در سامانه به صورت هوشمند کنترل میشود و پروانه صادر خواهد شد .

  به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، منصور نویریان با تشریح دو گام وزارتخانه راه و شهرسازی در اصلاح نظام مهندسی ساختمان گفت : با تهیه بخشنامه نظارت بر شرکتهای حقوقی که خدمات مهندسی ارایه می‌دهند و اجرایی کردن آن فعالیت شرکتهای صوری متوقف خواهد شد و شرکتها برای حق الزحمه ای که دریافت می کنند خدمات واقعی مهندسی ارایه می‌دهند .

  منصور نویریان مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان بخشی از اقدامات وزارتخانه در خصوص اصلاحات در نظام مهندسی ساختمان را برشمرد . اقدام ریشه ای که دنبال می‌کنیم درباره پروانه صلاحیت، صدور آن به صورت سیستمی در کشور است . در چند استان همچون همدان و کردستان صدور پروانه صلاحیت به صورت سیستمی انجام شده است و سامانه های فوق در حال فعالیت است .

  نویریان خاطرنشان کرد : عملکرد سیستم های صدور پروانه صلاحیت در استانهای فوق در حال بررسی است و با کمک معاونت برنامه ریزی وزارتخانه در حال برنامه ریزی هستیم تا یکی از این سامانه ها را به صورت کشوری تعمیم بدهیم . در صورت راه اندازی سیستم صدور پروانه به شکل کشوری و فراگیر و اتصال آن به سیستم جامع اطلاعات مهندسان که از طریق نظام مهندسی در دست تکمیل است عملا می توانیم بگوییم که فرآیند صدور پروانه صلاحیت ها در رشته های مختلف مهندسی به صورت سیستمی خواهد بود و به این ترتیب دیگر نیازی نخواهد بود تا مهندسان مراجعه حضوری داشته باشند .

  نویریان ادامه داد : با راه اندازی سیستم فوق مهندسان می‌توانند اطلاعات و مدارک خود را در سامانه بارگذاری کنند . اطلاعات در سامانه به صورت هوشمند کنترل میشود و پروانه صادر خواهد شد .

  مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی دومین گام وزارتخانه را در اصلاح نظام مهندسی ساختمان نظارت بر عملکرد شرکتهای حقوقی عنوان کرد و گفت : بخشنامه ای در حال تهیه است که بر عملکرد شرکتهای حقوقی و تعیین صلاحیت شرکتهای حقوقی به عنوان اقدام میان مدت بازنگری می شود . در خصوص تهیه این بخشنامه در حال گفت وگو با شورای مرکزی نظام مهندسی هستیم که در صورت نهایی شدن اطلاع رسانی میشود .

  نویریان خاطرنشان کرد : با تهیه بخشنامه فوق و اجرایی کردن آن فعالیت شرکتهای صوری متوقف خواهد شد و شرکتها برای حق الزحمه ای که دریافت میکنند خدمات واقعی ارایه می‌دهند .

  وی درباره اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان نیز گفت : اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان در دستور کار است . اما جزو برنامه های بلندمدتی است که پیگیری خواهد شد .
  مطالب مرتبط

  ایجاد ابزارهای نظارت عالیه بر عملکرد سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان

  ایجاد ابزارهای نظارت عالیه بر عملکرد سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان

  زمانیکه صدور پروانه صلاحیت مهندسان به صورت سیستمی انجام شود با اطلاعات و ارتباطاتی که با سامانه های موازی برقرار خواهد شد ، بخش عمده ای از پالایش و بررسی اطلاعات به صورت سیستمی انجام می‌شود . با اینکار اتکای ما به شخص نیست بلکه با بهره گیری از سیستم ، دقت را افزایش خواهیم داد .

  |

  نظام مهندسی ساختمان جایگاه مناسبی در این صنعت ندارد

  نظام مهندسی ساختمان جایگاه مناسبی در این صنعت ندارد

  در خلأ صدور شناسنامه فنی ملکی ، برخی به اسم برند بودن طراحی معماری آنها پول می‌دهند تا تابلوی شناسنامه فنی ملکی را در کارگاه ساختمانی با نام آن برند نصب کنند تا بتوانند بعداً ساختمان را چند برابر قیمت واقعی به فروش برسانند .

  |

  شفافیت در وضعیت ساخت و ساز با الکترونیکی شدن صدور شناسنامه فنی ملکی

  شفافیت در وضعیت ساخت و ساز با الکترونیکی شدن صدور شناسنامه فنی ملکی

  با توجه به اینکه صدور شناسنامه فنی ملکی فیزیکی بود ، سازمان نظام مهندسی تلاش کرد ، این برنامه را به صورت الکترونیکی نیز انجام دهد ، پس امروز با رونمایی از این سامانه الکترونیکی شناسنامه فنی ساختمان شاهد بهتر شدن و شفافیت در وضعیت ساخت و ساز خواهیم بود .

  |

  رایزنی با قوه قضاییه برای تشکیل شعب ویژه حل مشکلات تعاونی‌های مسکن مهر

  رایزنی با قوه قضاییه برای تشکیل شعب ویژه حل مشکلات تعاونی‌های مسکن مهر

  نظام مهندسی ساختمان قم خوشبختانه جزو نظام مهندسی‌های خوب در کشور و از انسجام مناسبی برخوردار است که تاکنون عملکرد مناسبی هم داشته است . معتقدیم ، سازمان‌های نظام مهندسی هر چقدر که به سمت کارهای تخصصی و حرفه‌ای قدم بگذارند ، اعتماد اجتماعی را بیش‌تر به خود جلب می‌کنند و در ...

  |

  نظرات کاربران