در حال بارگذاری ...
 • ارائه صلاحیت‌های تخصصی جدید به مهندسان واجد شرایط

  به منظور حل مشکلات و برای افزایش کیفیت ساختمان‌ها در هریک از رشته‌های برق و مکانیک نیز صلاحیت تخصصی جدید با عنوان «اجرای تاسیسات برقی» و «اجرای تاسیسات الکتریکی» پیش‌بینی شده است .

  به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان ضمن اعلام برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان در مرداد سال جاری از تعریف صلاحیت‌های جدید در آزمون آتی خبر داد .

  حامد مانی‌فر گفت : در این دوره از آزمون‌ها که در نیمه مرداد امسال برگزار می‌شود علاوه بر برگزاری آزمون احراز صلاحیت اجرا در رشته‌های معماری و عمران که مطابق روال سال‌های قبل برگزار می‌شود، چهار صلاحیت جدید نیز پیش‌بینی شده است .

  مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان با اشاره به اینکه در زمان بهره‌برداری از ساختمان یکی از آسیب‌‌پذیرترین بخش‌های آن بخش‌های تاسیسات برقی و الکتریکی است که به دلیل ضعف در اجرا ، بهره‌برداران را با مشکلات بی‌شماری مواجه می‌کند ، توضیح داد : به منظور حل مشکلات و برای افزایش کیفیت ساختمان‌ها در هریک از رشته‌های برق و مکانیک نیز صلاحیت تخصصی جدید با عنوان «اجرای تاسیسات برقی» و «اجرای تاسیسات الکتریکی» پیش‌بینی شده است .

  مانی‌فر گفت : ساختمان‌های مهم در طول چرخه حیات ممکن است به دلایل مختلف از جمله تغییر کاربری نیازمند اجرای عملیات بهسازی لرزه‌ای باشند که اجرای این عملیات از یک سو نیازمند مقررات ویژه و از سوی دیگر نیازمند حضور اشخاص ذی‌صلاح برای طراحی و اجرای بهسازی لرزه‌ای است . به همین منظور علاوه بر پیش‌بینی مبحث جدید با همین عنوان نسبت به تعریف صلاحیت جدید تحت‌عنوان «ارزیابی و اجرای بهسازی لرزه‌ای» اقدام شده است .

  وی افزود : برای ایمن‌سازی گودها و اجرای هرچه بهتر پی در ساختمان‌ها صلاحیت جدید «طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان» تعریف شده است . داوطلبان واجد شرایط این صلاحیت‌ها می‌توانند با مطالعه دستورالعمل ثبت‌نام و در صورت دارا بودن شرایط نسبت به ثبت‌نام در آزمون اقدام کنند . صلاحیت‌های تخصصی دیگری نیز در دست بررسی و اقدام است که در آینده نزدیک اطلاع‌رسانی خواهد شد .
  مطالب مرتبط

  تشریح عملکرد مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی در دولت یازدهم و دوازدهم

  تشریح عملکرد مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی در دولت یازدهم و دوازدهم

  تلاش مرکز در دولت یازدهم و دوازدهم منجر به تصویب قانون مدیریت بحران کشور شد که بند ض ماده ۱۴ آن قانون کاهش خطرپذیری را در خصوص مخاطره‌های آتش ، زلزله و فرونشست و ارتقا تاب‌آوری را برعهده مرکز نهاده است .

  |

  تدوین ضوابط جدید برای احداث دیوارهای محیطی در مناطق مستعد زلزله

  تدوین ضوابط جدید برای احداث دیوارهای محیطی در مناطق مستعد زلزله

  دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان از سال ۹۶ و بعد از وقوع زلزله آبان سرپل ذهاب ، تدوین دستورالعمل مهار اجزای غیرسازه‌ای معماری را در دستور کار قرار داد که نتیجه منجر به تهیه پیوست ۶ آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله ، استاندارد ۲۸۰۰ با موضوع طراحی لرزه‌ای و اجرای ...

  |

  نظرات کاربران

 • ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح اقدام ملی مسکن

  ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح اقدام ملی مسکن

  براساس آیین‌نامه یاد شده ، شورای عالی معماری و شهرسازی ایران می‌تواند تراکم پایه پروژه‌های ساختمانی در طرح اقدام ملی مسکن را تا سقف تراکم مجاز افزایش دهد و به شهرداری های سراسر کشور ابلاغ کند .


  فروش اقساطی ۲۴۴ هزار واحد مسکن مهر شهرهای جدید در دولت یازدهم و دوازدهم

  فروش اقساطی ۲۴۴ هزار واحد مسکن مهر شهرهای جدید در دولت یازدهم و دوازدهم

  در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تاکنون حدود ۲۴۴ هزار واحد فروش اقساطی و بیش از ۲۷۱ هزار واحد تکمیل و تحویل متقاضیان شده است . بر این اساس ، پروژه‌های مسکن مهر در ۱۲ شهر جدید از مجموع ۱۹ شهر جدید به اتمام رسیده است . در این ۱۲ شهر جدید دو وضعیت متفاوت وجود دارد .


  تحلیل وضع موجود به تصمیم‌سازی‌های دقیق آینده مدیران کمک می‌کند

  تحلیل وضع موجود به تصمیم‌سازی‌های دقیق آینده مدیران کمک می‌کند

  با بررسی این شاخص‌ها در بعد خانوار و با در نظر گرفتن نرخ رشد جمعیت باید بتوانیم چشم‌انداز نیاز تامین مسکن در کشور را به درستی تخمین بزنیم تا بتوانیم برای تصمیمات اتخاذ شده و نیاز مردم به مسکن برنامه دقیقی طراحی کنیم .