در حال بارگذاری ...
 • دولت مصمم به فعال کردن همه ظرفیت‌های کشور در حوزه مسکن است

  احداث مسکن می‌تواند بسیاری از صنایع را در کشور فعال کند و اگرچه وزارت راه و شهرسازی مسئولیت حوزه مسکن را برعهده دارد ، اما همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها باید در این زمینه کمک و همکاری کنند .

  به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، در نخستین جلسه شورای عالی مسکن که بعد از ظهر چهارشنبه با حضور رییس جمهور تشکیل شد ، سیاست‌گذاری ، نظارت و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی بررسی و بر لزوم همکاری همه نهادها و فعال شدن ظرفیت‌های کشور برای ساخت مسکن و رفع دغدغه‌های مردم در این زمینه تأکید شد .

  رئیس جمهور در این جلسه مسکن را یکی از اولویت‌های اصلی مردم دانست و گفت : دولت مصمم است برای رفع دغدغه‌های مردم به‌ویژه جوانان و تسهیل زمینه ازدواج آنان، همه ظرفیت‌های کشور را در حوزه مسکن فعال کند .

  آقای رئیسی با بیان اینکه ساخت مسکن حتماً باید براساس نیازهای مردم در مناطق مختلف کشور انجام شود ، گفت : ضرورت دارد احداث مسکن در مناطق شهری و روستایی براساس نیازسنجی‌های کارشناسی انجام شود .

  رئیس جمهور با تأکید بر لزوم تشکیل بانک زمین در کشور به عنوان یکی از ارکان مهم ساخت مسکن ، گفت : زمین‌های متعلق به دستگاه‌های دولتی در سراسر کشور باید در سامانه‌ای ثبت شود و ضرورت دارد در جلساتی با وزارت اقتصاد و دارایی ابهامات احتمالی درباره این زمین‌ها به دقت و با اولویت رفع نیازهای مردم بررسی و برطرف شود .

  آقای رئیسی ساخت و تولید مسکن را پیشران اقتصاد دانست و گفت : احداث مسکن می‌تواند بسیاری از صنایع را در کشور فعال کند و اگرچه وزارت راه و شهرسازی مسئولیت حوزه مسکن را برعهده دارد ، اما همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها باید در این زمینه کمک و همکاری کنند .

  رئیس جمهور با اشاره به لزوم دسترسی آسان به مصالح ساختمانی و توجه جدی به صنعتی‌سازی مسکن ، افزود : مسکن مهر اقدام خوب و قابل قبولی بود ، اما نواقصی داشت و نباید در طرح جدید مسکن ، نواقص قبلی وجود داشته باشد . همزمان با احداث واحدهای مسکونی ، خدمات‌رسانی در حوزه آب ، برق ، گاز و خدمات اجتماعی به دقت محاسبه شود ، تا بعداً مشکلی ایجاد نشود .

  دکتر رئیسی با تأکید بر اینکه دولت در حوزه مسکن نقش حمایت ، هدایت و نظارت خواهد داشت ، گفت : دولت وظیفه دارد تسهیلات و نظارت‌های لازم را در زمینه تولید مسکن ارایه کند و اگر وظیفه خود را به درستی ایفا کند، جریان ساخت مسکن در کشور رونق می‌گیرد .

  رئیس جمهور در این جلسه همچنین از اعضای شورای عالی مسکن خواست تا ۱۰ روز آینده ابعاد مختلف طرح جدید مسکن را به دقت بررسی کنند . دولت الگوهای مناسب شهرسازی را در اصلاح بافت‌های فرسوده نیز به مردم ارایه می‌کند و باید با ارایه مشوق‌های لازم، سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن را افزایش دهیم .

  رئیس جمهور همچنین با تأکید بر اهمیت نقش تعاونی‌ها در حوزه مسکن ، گفت : نقش تعاونی‌ها در بخش اقتصاد کم‌رنگ شده است که باید پررنگ شود و در افزایش تولید مسکن نیز می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد . نیاز مسکن در کشور بیش از یک میلیون واحد در سال است، ضمن اینکه چند سال هم عقب‌ماندگی در این حوزه وجود دارد و تعجب می‌کنم که چرا برخی در این موضوع کارشناسی شده، تشکیک می‌کنند . ساخت یک میلیون مسکن در سال با توجه به ظرفیت‌های کشور شدنی است و اگر منابع و امکانات کشور تجمیع شود، این کار، قابل انجام است .

  درحاشیه نخستین جلسه شورای عالی مسکن به ریاست رئیس جمهور، شش تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت راه و شهرسازی و تعدادی از وزارتخانه‌ها، نهادهای انقلابی و بخش خصوصی برای احداث واحدهای مسکونی امضا شد .

  احداث ۵۰۰ هزار واحد مسکونی برای شاغلان ، اعضای وابسته و رزمندگان توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، تولید و تأمین مسکن برای خانواده‌های کارگری ، بازنشستگان و مستمری‌بگیران وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، تأمین مسکن ۳۶۰ هزار مددجوی تحت پوشش کمیته امداد امام در مناطق شهری و روستایی توسط کمیته امداد، تأمین زمین و احداث سالانه ۴۲۰ هزار واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن و احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای خانواده‌های کارگری و بخش تعاون کشور توسط اتاق تعاون ایران ، تفاهم‌نامه‌هایی بود که بین وزارت راه و شهرسازی و دستگاه‌های مذکور در حضور رئیس جمهور به امضا رسید .
  مطالب مرتبط

  امید است با توجه به در پیشِ رو بودن مطالعات مرحله دوم طرح جامع اصفهان (با رویکرد نوین) ، جایگاه موضوع آب و فرونشست در دستور کار به خوبی تعریف و در برنامه‌های پیشنهادی و اسناد مورد انتظار از آن بخصوص سند آب به راهکارها و برنامه‌های اجرایی پرداخته شود .

  |

  پروژه هایی همچون مسکن که جنبه ملی دارند و توسط شخص رئیس جمهور پیگیری می شود ، فرابخشی است و برای رفع موانع در اینگونه پروژه ها باید انعطاف و همراهی ویژه اعمال شود .

  |

  به موجب اصلاح «آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن» ، اولویت بندی متقاضیان فاقد مسکن بر اساس میزان تقاضای متوسط هر استان در سامانه درخواست مسکن و براساس شاخص‌هایی از قبیل نداشتن سابقه مالکیت ، مدت زمان سکونت ، میزان درآمد و تعداد افراد خانوار انجام ...

  |

  داشتن فرم ج سبز (عدم استفاده از امکانات دولتی و یارانه‌ای زمین و مسکن و تسهیلات) ، نداشتن مالکیت خصوصی ، تاهل و یا سرپرست خانوار بودن و داشتن سابقه حداقل ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضای مسکن از شروط اصلی برای ثبت نام متقاضیان است .

  |

  مطابق قانون جهش تولید مسکن و هم خواست دولت ، بنا است که در چهار سال ، چهار میلیون مسکن ساخته شود . خوشبختانه قانون بسیار خوبی در مجلس به نام قانون جهش تولید مسکن در مجلس تصویب و حدود یک ماه گذشته ابلاغ شده است که این قانون می‌تواند کمکی بسیار بزرگی برای صاحبخانه‌دار شدن مردم ...

  |

  نظرات کاربران