در حال بارگذاری ...
 • تامین ۷۰ درصد اراضی مورد نیاز برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن

  بر اساس آمار عملیات اجرایی ۸۸۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن آغاز شده است . همچنین حدود ۳۲۰ هزار واحد نیز وارد عملیات اجرایی شدند که مجوع آنها بالای یک میلیون در سطح کشور است .

  به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه ۷۰ درصد اراضی اجرای طرح نهضت ملی مسکن تامین شده است از عملیاتی شدن ۲ میلیون واحد مسکونی این طرح در ۶ ماهه نخست امسال خبر داد .

  رستم قاسمی در نشست با اعضای کمیسیون عمران مجلس ضمن تشکر از نمایندگان مجلس برای اصلاح و تصویب بودجه ۱۴۰۱ در جهت تقویت وزارت راه و شهرسازی با تشریح فعالیت های حوزه مسکن ادامه داد : هم اکنون حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد زمین آماده آغاز عملیات اجرایی است که با این میزان زمینی که آماده شده است به همراه آغاز عملیات اجرایی بیش از ۸۸۰ هزار واحد مسکونی ، بیش از ۷۰ درصد اراضی اجرای طرح نهضت ملی مسکن تامین شده است .

  قاسمی توضیح داد : بر اساس آمار عملیات اجرایی ۸۸۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن آغاز شده است . همچنین حدود ۳۲۰ هزار واحد نیز وارد عملیات اجرایی شدند که مجوع آنها بالای یک میلیون در سطح کشور است . با برنامه‌ریزی‌هایی وزارت راه و شهرسازی در ۶ ماهه سال جاری (۱۴۰۱) سهم اجرای طرح نهضت ملی مسکن به ۲ میلیون واحد مسکونی می رسد و با این احتساب ، تلاش خواهد شد تا در زمانبندی اعلام شده واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی احداث و تکمیل شود .

  تشکیل بانک زمین و ارزیابی از اراضی در اختیار وزارت راه و شهرسازی

  وی در بخش دیگری از سخنان خود تشکیل بانک زمین در وزارت راه و شهرسازی را از جمله اقدامات مناسب ارزیابی کرد و گفت : بخش عمده اراضی تامین شده طرح نهضت ملی مسکن از اراضی متعلق به وزارت راه و شهرسازی است و انتظار می‌رود تا سایر وزارتخانه‌ها و ارگان‌ها در تامین اراضی برای اجرای مسکن همکاری بیشتری با وزارت راه و شهرسازی داشته باشند .

  قاسمی اعلام کرد : ایجاد شهرها و شهرک‌های جدید از دیگر برنامه‌هایی است که وزارت راه و شهرسازی در دستور کار قرار دارد . در همین خصوص نیز حدود ۳۰ شهرک جدید در مراحل تغییر کاربری هستند و به زودی ایجاد خواهند شد .

  وی تکمیل و واگذاری واحدهای مسکونی باقیمانده مسکن مهر را بیش از ۲۰۰ هزار واحد برشمرد و فعالیت برای اتمام این واحدها را یادآوری کرد .

  در دیدار وزیر راه و شهرسازی با کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ، معاونان این وزارتخانه نیز حضور داشتند و در بخش مسکن گزارشی از اقدامات انجام شده توسط معاونان ارایه و بررسی موضوع حمل و نقل به جلسه دیگری موکول شد . همچنین در ادامه رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و دیگر اعضای این کمیسیون به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند .
  مطالب مرتبط

  امروز زمینه اجرای بهینه طرح نهضت ملی مسکن فراهم است . تامین اراضی در حال انجام است . روند اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن باید سرعت یابد و در این خصوص استانداران ، مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها اهتمام لازم را داشته باشند .

  |

  ما در طرح ملی مسکن تنها خانه سازی نمی‌کنیم بلکه همراه با ساخت مسکن در واقع شهرسازی می‌کنیم و تمام امکانات مورد نیاز برای شهر را ایجاد می‌کنیم .

  |

  برای عمل به وعده دولت طرح ملی مسکن در دو قسمت ۲ میلیون واحدی اجرا می‌شود که عملیات اجرایی یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد آغاز شده و مابقی نیز تا شهریور ماه آغاز خواهد شد .

  |

  بیش از ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر متقاضی مسکن در سامانه طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند که بیش از ۳ میلیون و ۲۷۰ هزار متقاضی واجد شرایط اولیه شناخته شدند . این تعداد متقاضی به کارتابل استانی ارایه شده است که بر اساس آمار ، تاکنون پالایش نهایی ۵۶۲ هزار متقاضی نهایی شده است .

  |

  در شهرهای جدید با استفاده از زمین‌های تخصیص یافته به ساخت مسکن در نهضت ملی مسکن ، علاوه بر ساخت مسکن از طریق تبدیل زمین‌ها باید خلق درآمد شده و درآمدهای حاصل در راستای پیشبرد نهضت ملی مسکن صرف شود .

  |

  نظرات کاربران