در حال بارگذاری ...
 • شناسایی ۶۵ شهرک دولتی در قالب مطالعات امکان‌سنجی و مکان‌یابی و طرح جامع

  ترویج و توسعه شهرک سازی در بخش دولتی و خصوصی به عنوان رکن سوم نظام سکونتگاهی کشور و دسترس‌پذیری و توسعه حمل‌ونقل انبوه و سریع ریلی و جاده‌ای میان شهرهای جدید و شهرهای مادر، از دیگر اقداماتی است که در دستور کار شرکت عمران برای سال جاری قرار دارد .

  به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، چشم‌انداز احداث شهرک‌ها توسط شرکت عمران شهرهای جدید و اقدامات انجام شده اخیر در این حوزه شهرک‌سازی ، نویدبخش مرتفع شدن بخشی از معضلات و چالش‌های کنونی حوزه مسکن در کشور است .

  شرکت عمران شهرهای جدید با هدف پشتیبانی از سیاست‌های توسعه مسکن کشور و‌ همچنین مدیریت تقاضا در اقشار مختلف اجتماعی در ۱۴ استان کشور ، ایجاد بیش از ۴۰ شهرک را در دستور کار دارد که این شهرک‌ها به‌ صورت تقریبی بیش از ۶۵۹ هزار نفر را در خود جای خواهند داد .

  ترویج و توسعه شهرک سازی در بخش دولتی و خصوصی به عنوان رکن سوم نظام سکونتگاهی کشور و دسترس‌پذیری و توسعه حمل‌ونقل انبوه و سریع ریلی و جاده‌ای میان شهرهای جدید و شهرهای مادر ، از دیگر اقداماتی است که در دستور کار شرکت عمران برای سال جاری قرار دارد .

  در چشم‌انداز احداث شهرک‌ها توسط شرکت عمران شهرهای جدید به عنوان متولی این حوزه، موارد متعددی مد نظر است که از آن جمله می‌توان به نقش‌آفرینی در ساماندهی نظام سکونتگاهی کشور ، هدایت بخشی از سیاست‌های مسکن کشور در شهرک‌ها ، استفاده از ظرفیت و توان بخش‌های خصوصی و عمومی ، الکترونیک کردن فرایند شهرک‌سازی ، تدوین الگوهای ایرانی - اسلامی در طراحی ، مدیریت و اجرای شهرک‌ها و نیز بهره‌گیری از رویکردهای پایدار تامین انرژی و طراحی سیستم انرژی کارا برای شهرک‌ها ، اشاره کرد .

  اما اقداماتی که تاکنون در حوزه شهرک‌سازی انجام شده است ، نویدبخش مرتفع شدن بخشی از معضلات کنونی مسکن در کشور است . در این مدت کار شناسایی ۶۵ شهرک دولتی در قالب مطالعات امکان‌سنجی و مکان‌یابی و طرح جامع ، به انجام رسیده است . همچنین راه‌اندازی سامانه ملی یکپارچه شهرک‌سازی ، از دیگر اقدامات صورت گرفته در این حوزه بوده است .

  تدوین شرح خدمات و دستور کار طرح جامع شهرک ، طرح آماده‌سازی و طراحی شهری شهرک ، تدوین قالب تفاهمنامه‌های شهرک‌سازی بخش خصوصی و بخش‌های عمومی ، پیگیری شناسایی مجموعه‌ها و مجتمع‌هایی که قبلا ساخته شده و مجوز شهرک نگرفته بودند ، همکاری با ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها برای پاسخگویی به درخواست بخش خصوصی برای احداث شهرک و بهره‌گیری از شهرک‌ها در تامین زمین برای نهضت ملی مسکن ، از دیگر اقدامات انجام شده اخیر در حوزه شهرک‌سازی بوده است .

  در اینجا ضروری است به برخی از رویکردهای اصلی شرکت عمران شهرهای جدید در ارتباط با شهرک‌ها در کشور اشاره کرد . تثبیت جایگاه شهرک‌ها در نظام سکونتگاهی کشور ، بهره‌گیری از شهرک‌سازی در حمایت از سیاست‌های توسعه مسکن و شهرسازی در کشور ، هدایت ساخت و سازهای بی‌رویه پیرامون شهرهای بزرگ توسط شهرک‌سازی بخشی از این رویکردهاست .

  همچنین در بیان رویکردهای اصلی در احداث شهرک‌ها در کشور می‌توان به حمایت از حضور بخش خصوصی ، یکپارچه‌سازی برنامه‌ریزی ، سیاست‌گذاری ، مدیریت و نظارت بر احداث شهرک‌ها در کشور و نیز ایجاد سامانه‌های مدیریت یکپارچه برای الکترونیکی کردن فرآیندهای احداث شهرک در کشور ، اشاره کرد .
  مطالب مرتبط

  در روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن به ویژه در حوزه تامین زمین ،‌ از آنجا که در این طرح علاوه بر خانه سازی ، فراهم کردن فضای مناسب سکونت و تامین نیازهای شهری نیز همواره از سوی وزیر راه و شهرسازی مورد تاکید قرار گرفته است ، نقش شهرک سازی در این طرح پررنگ‌تر خواهد بود .

  |

  به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، مدیرکل دفتر فنی ، اجرایی و نظارت شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید از پروژه‌های عمرانی و فرهنگی شهرستان گلبهار بازدید کرد ...

  |

  عمده مسائل مردم در فاز ٨ مربوط به کیفیت و نحوه واگذاری های مساکن مهر بود که به صورت میدانی بررسی شد و برخی از این موارد همین‌جا حل و فصل شد و برخی دیگر از موارد در مصوبات سفر گنجانده شد تا در دراز مدت پیگیری و حل شود از جمله اینها تخصیص ١۵ هزار میلیارد تومان در بودجه سال ١۴٠٢ بود ...

  |

  علاوه بر واحدهای مسکونی گام نخست نهضت ملی مسکن ، برخی از پروژه‌های مسکونی متوقف و نیمه کاره‌ نیز در کشور وجود دارد که فاقد متقاضی بوده و در این دوره که ثبت نام متقاضیان صورت گرفت ، سرعت‌بخشی به آنها در دستور کار جدی قرار گرفته تا شاهد افتتاح آنها باشیم .

  |

  مسئولان امروز به عنوان خادمان مردم باید هم افزایی داشته باشند و همچنین در تحقق شعار سال رهبر انقلاب باید این مهم در بخش‌های مختلف مورد توجه قرار گیرد . با روحیه و جهادی انقلابی باید برای رشد ، تحول و توسعه شهرهای جدید و بویژه عالیشهر تلاش شود تا بتوانیم امانتدار باشیم . با ...

  |

  نظرات کاربران