در حال بارگذاری ...
 • الزام موجران به رعایت مصوبات سران قوا در خصوص تمدید خودکار اجاره یکساله

  به جز در موارد استثنا که در بسته سیاستی مصوب شده در جلسه سران قوا تعیین شد ، تمامی قراردادهای اجاره طبق قانون و با افزایش سقف اجاره تمدید می‌شود . شورای حل اختلاف و در نهایت قوه قضاییه باید بر اجرای مصوبات سران قوا در خصوص اجاره نظارت داشته باشد و شورای حل اختلاف در صورت لزوم می‌تواند حکم تخلیه مستاجران را صادر کند .

  به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، وزیر راه و شهرسازی در نشست با مدیران کل راه و شهرسازی بر اجرای مصوبات سران قوا برای ساماندهی بازار اجاره در تهران و سایر استان‌ها تاکید کرد و گفت : ارایه کد رهگیری به وزارت راه و شهرسازی منتقل می‌شود .

  رستم قاسمی امروز ۵ تیرماه در حاشیه نشست با مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها در خصوص الزام موجران به رعایت مصوبه سران قوا در خصوص اجاره‌بها اعلام کرد : بر اساس مصوبه سران قوا توافق شده است تا اجاره در تمامی استان‌های کشور بر اساس سقف افزایشی باشد که میزان سقف مجاز افزایش اجاره‌ها در تهران  و سایر کلانشهرها ۲۵ درصد و در سایر شهرها حداکثر ۲۰ درصد است .

  وزیر راه و شهرسازی با تاکید مجدد بر آنکه موجران نباید مستاجران را وادار به تخلیه کنند در خصوص استثنائات این مصوبه نیز توضیحاتی را ارایه کرد .

  قاسمی گفت : به جز در موارد استثنا که در بسته سیاستی مصوب شده در جلسه سران قوا تعیین شد ، تمامی قراردادهای اجاره طبق قانون و با افزایش سقف اجاره تمدید می‌شود . شورای حل اختلاف و در نهایت قوه قضاییه باید بر اجرای مصوبات سران قوا در خصوص اجاره نظارت داشته باشد و شورای حل اختلاف در صورت لزوم می‌تواند حکم تخلیه مستاجران را صادر کند .

  عضو کابینه دولت سیزدهم یادآور شد : پیشنهادهایی نیز از سوی وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار مسکن و اجاره تعیین و اعلام شده که مصوبه آن را در کوتاه مدت خواهیم گرفت . با این مصوبه و پیشنهادها، سامانه کد رهگیری که در اختیار وزارت صمت بوده به زودی به وزارت راه و شهرسازی منتقل می‌شود که با این اقدام رصد معاملات بنگاه‌های املاک ذیل وزارت راه و شهرسازی قرار می‌گیرد .

  قاسمی تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی با ارایه کد رهگیری درصدد است تا اجاره بها بر اساس سقف مصوبه سران قوا افزایش بیشتری نداشته باشد و بازار مسکن ساماندهی شود . همچنین این اقدامات بستری بشود تا در سال های آینده میزان اجاره‌بها تعیین و بر اساس آن اقدام شود .

  بر اساس مصوبه سران قوا ، موجر در این موارد مجاز به فسخ قرارداد با مستاجر است : چنانچه مالک ، ملک یا واحد مورداجاره را به فروش رسانده و کد رهگیری دریافت کرده باشد . مالک برای تخریب ، بازسازی یا تعمیر نسبت به اخذ پروانه ساختمانی از مراجع ذی‌ربط اقدام کرده باشد . مستاجر در دوره‌های اجاره قبلی با تشخیص مرجع قضایی نسبت به انجام به موقع تکالیف اقدام نکرده باشد . عدم پذیرش افزایش مبلغ اجاره بها معادل درصدهای مصوب توسط مستاجر ، چنانچه فزند مالک ازدواج رسمی انجام و برای سکونت به واحد مورداجاره بر اساس تشخیص مرجع قضایی نیاز داشته باشد و در نهایت در صورتیکه مالک صرفا دارای همین یک واحد مسکونی در همان شهر موردنظر باشد و نیاز به سکونت وی در آن ملک به تایید مراجع قضایی (شورای حل اختلاف) رسیده باشد . در مواردی که مالک دارای چند واحد مسکونی در همان شهر باشد صرفا می‌تواند تقاضای سکونت خود را برای یکی از واحدهای مسکونی در اختیار ارایه کرده و رای مراجع قضایی (شورای حل اختلاف) صرفا برای همان واحد مسکونی موردتقاضا صادر خواهد شد.
  مطالب مرتبط

  سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نسبت به تعیین تکلیف تمام املاکی که آراء حقوقی مربوط به آنها هنوز به نتیجه نرسیده است و نیز اسناد مالکیت دفترچه‌ای در شهرستان‌ها ، اقدام خواهد کرد .

  |

  اسامی اعضای منتخب نهمین دوره شورای مرکزی سازمان‌ نظام مهندسی ساختمان در رشته‌های هفت‌گانه عمران ، نقشه برداری ، ترافیک ، تاسیسات برق ، تاسیسات مکانیک ، معماری و شهرسازی اعلام شد .

  |

  این تفاهمنامه به دنبال اجرای چند موضوع مهم در کشور است ؛ یکی از این مباحث ، موضوع حدنگار است که از موضوعات مهم کشور است که می‌بایست با کمک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به سامان برسد .

  |

  متولیان مسکن مهر موظفند به محض احراز شرایط تکمیل و قابل سکونت بودن واحدها مطابق بند ۲ و همچنین محرز شدن عدم مراجعه مالکان این واحدها برای دریافت دفترچه قسط ، تاییدیه و معرفی‌نامه کتبی را به شعب بانک ارسال کنند .

  |

  ضروری است کلیه ادارات و شرکت‌های تابعه ، صرفا در صورت تمایل و درخواست کتبی مالکان اعیانی واحدهای مسکن مهر اولیه و بعدی ، نسبت به واگذاری و فروش قطعی عرصه اقدام نمایند و از اجبار نمودن متقاضیان برای خرید عرصه تحت هر عنوان جدا خودداری نمایند .

  |

  نظرات کاربران