در حال بارگذاری ...
 • توسعه ساختمان سبز عاملی برای توسعه پایدار شهری

  در حال حاضر که زنگ خطر تغییرات آب و هوایی و اتمام منابع انرژی غیرقابل تجدید پذیر به صدا در آمده است ، پایداری در طراحی (ساختمان پایدار) نه تنها به عنوان یک گزینه بلکه یکی از الزامات اساسی به شمار می‌آید .

  به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت : استفاده از ساختمان سبز (پایدار) در اصفهان ، راه حلی جهت تعریف وتحلیل پایداری در قالب سیاست ها ومولفه های توسعه ی پایدار است ، که می توان به صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان و توسعه پایدار شهری دست یافت .

  علیرضا قاری قرآن با بیان اینکه این استان از بزرگ‌ترین نظام سکونتگاه شهری در بین استان‌های کشور برخوردار است ، اظهار داشت : شهرهای استان اصفهان به دلیل قرارگیری در منطقه کویری ، سابقه زیست و سکونت ، وجود محدودیت‌های محیطی همچنین تأثیرپذیری از موارد کلان در سطح ملی با مسائل فراوانی در ابعاد محیطی ، اجتماعی ، اقتصادی و مدیریت شهری روبرو هستند . مسئله شهری شدن نظام سکونتگاهی استان اولین چالش پیشِ رو در نظام شهرسازی استان اصفهان محسوب می‌شود علاوه بر این ، تحولات در حوزه ترکیب جمعیتی مناطق شهری و روستایی آن بسیار قابل‌توجه است .  

  مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان اضافه کرد : از سویی دیگر افزایش شهرنشینی در استان اصفهان و پدیده اصفهانی شدن نقاط سکونتگاهی مجاور کلان‌شهر اصفهان هرچند از اثرات مثبتی همچون مدیریت منسجم شهری و بهبود وضعیت خدمات‌رسانی برخوردار است اما یکی از چالش‌های مهم شهرسازی استان است . با الحاق این نقاط به شهر اصفهان شاهد گسترش حاشیه‌نشینی ، اسکان غیررسمی و بد مسکنی خواهیم بود ، مضاف بر آن ، این موضوع منجر به افزایش تقاضای انرژی ، افزایش زیرساخت‌ها و لزوم توجه در حفظ و مراقبت از منابع انرژی می‌شود .  

  قاری‌قرآن تصریح کرد : بر این اساس در کنار برنامه ریزی‌هایی که برای تعادل نظام سلسله‌ مراتب سکونتگاهی و توزیع متناسب جمعیت در پهنه سرزمینی استان انجام می شود ، می‌بایست مبحث طراحی پایدار نیز در نظر گرفته شود . در حال حاضر که زنگ خطر تغییرات آب و هوایی و اتمام منابع انرژی غیرقابل تجدید پذیر به صدا در آمده است ، پایداری در طراحی (ساختمان پایدار) نه تنها به عنوان یک گزینه بلکه یکی از الزامات اساسی به شمار می‌آید .  

  مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره به دلایل پدیدار شدن موضوع طراحی پایدار اذعان داشت : در شرایطی که توسعه شهرها بدون توجه به کاهش منابع طبیعی و بحران انرژی، پیامدهای جبران ناپذیری را در پی دارد و موجب می‌شود بخش عمده ای از منابع آیندگان کاهش یابد ، موضوع طراحی پایدار پدیدار می‌شود . مبحث پایداری در معماری صرفاً وابسته به پایداری ساختمان ها نیست بلکه بیش از آن به کلیتی به هم پیوسته و تأثیرگذار در ارتقاء رفاه ساکنین و بالا بردن کیفیت زندگی انسانها اشاره دارد که موجب توجه به مسئله توسعه شهر پایدار نیز می‌شود .  

  رئیس شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه طراحی معماری پایدار وابسته توجه به عوامل زیست محیطی و استفاده بهینه از منابع انرژی است ادامه داد : همچنین شهر پایدار وابسته به معماری پایدار است و این دو مقوله جدا از هم بدست نمی‌آید .  

  وی با اشاره به اینکه برخورداری از استاندارد سلامتی یکی از حقوق بنیادی انسانها در سرتاسر کره خاکی است گفت : با این حال همزمان با رشد جمعیت و تراکم ناشی از آن ، ماشینی شدن زندگی و دست اندازی به طبیعت پیامدی جز تنزل کیفیت زندگی و به خطر افتادن سلامتی نسیب نشده است .  

  قاری‌قرآن خاطرنشان کرد : استفاده از ساختمان سبز (پایدار) در اصفهان ، راه حلی جهت تعریف و تحلیل پایداری در قالب سیاست‌ها و مولفه‌های توسعه‌ی پایدار است . به همین دلیل توسعه ی ساختمان سبز در شهر اصفهان موضوع مهمی به حساب می‌آیدو می بایست در سطحی کلان به کار گرفته شود تا بتوان از طریق آن به صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان رسید . با این اقدام می‌توان نهایتاً به توسعه پایدار شهری دست یافت ، توسعه ای که بدون به خطر انداختن توانایی نسل‌های آینده برای رفع نیازهای خود، پاسخگوی نیازهای حال حاضر باشد .
  مطالب مرتبط

  یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده نرخ مسکن قیمت تمام شده آن و خواب سرمایه است . نرخ اجاره‌بها به صورت مستقیم تحت تأثیر قیمت تمام شده ساخت مسکن است و قیمت مسکن نیز مستقیم تحت تأثیر قیمت تمام شده مصالح ساختمانی است .

  |

  تا کنون بیش از ۶۷ هزار نفر در زمره تایید نهایی تجمعی (تایید نهایی تا تخصیص پروژه) بوده و افزون بر ۲۲ هزار نفر دارای آورده بالای ۴۰ میلیون تومان (در وضعیت تخصیص و افتتاح حساب) هستند . شهرستان نایین در طرح نهضت ملی مسکن برای سه شهر نایین ، انارک و بافران در مجموع ساخت بیش از یکهزار و ...

  |

  ۳۰۰ ساختمان ناایمن در شهر اصفهان شناسایی کردیم که تماما به شهرداری اعلام شده و توسط شهرداری اخطارها اعلام شده است .

  |

  متقاضیان نهضت ملی مسکن باید برای دستکم حدود ۳۰۰ میلیون تومان بعنوان سهم آورده برنامه ریزی لازم را داشته باشند و برنامه ریزی اقتصادی برای باز پرداخت اقساط وام را هم داشته باشند که این آورده در اقساط ۴۰ میلیون تومانی و بر اساس پیشرفت فیزیکی از متقاضیان دریافت می‌شود .

  |

  در حوزه اداره حقوقی ، تعیین تکلیف پرونده‌های حقوقی له و علیه دولت (جاری و مختومه) به تعداد ۳۴۱ رای و طرح دعوی و تشکیل پرونده برای متصرفین اراضی دولتی به میزان ۳۸ قطعه انجام پذیرفته است .

  |

  نظرات کاربران