در حال بارگذاری ...
 • گزارش تیم ارزیاب مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی از زلزله بندر خمیر استان هرمزگان

  بیشترین تخریب در منطقه مربوط به ساختمان‌های قدیمی است که با سنگ و ملات گل و سقف‌های چوبی با پوشش ضخیم کاهگل احداث شده است .

  به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، بنا به گزارش تیم ارزیاب مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی از زلزله ۱۱ تیر ماه بنادر خمیر و کنگ ، عمده خسارت در روستای سایه خوش حدفاصل بندر خمیر تا بندر لنگه رخ داده است . این روستا به صورت تقریبی دارای ۳۷۵ خانوار است و بر اساس ارزیابی‌های اولیه صورت گرفته عمده ساختمان‌های منطقه غیراصولی ساخته شده است .

  تیم ارزیاب مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی در اولین ساعات صبح روز ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۱ پس از زلزله های نیمه شب در مناطق زلزله‌زده توابع شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان حضور یافت .

  بیشترین تخریب در منطقه مربوط به ساختمان‌های قدیمی است که با سنگ و ملات گل و سقف‌های چوبی با پوشش ضخیم کاهگل احداث شده است .

  گروه بعدی ساختمان‌هایی هستند که در سال‌های اخیر با بلوک ساخته شده‌اند ولی در این ساختمان‌ها شناژهای قایم و افقی اجرا نشده است . این ساختمان‌ها دچار آسیب عمده شده اما در بیشتر موارد سقف آنها ریزش نداشته است .

   در ساختمان‌های محدودی که شناژ قائم و افقی در آنها به صورت اصولی رعایت شده، ترک خوردگی‌های جزئی به دلیل عدم رعایت جزییات اجزای غیر سازه‌ای دیده می‌شود و بعضا سالم هستند .

  پایداری مسجد بزرگ روستا که دارای سازه بتنی است به طور کلی حفظ شده است ولی خسارت‌هایی در بخش‌های نما در آن مشاهده می‌شود .

  در پل‌های نزدیک به کانون زلزله ، ترک‌خوردگی‌هایی در محل اتصال پل به خاکریز جاده مشاهده می‌شود که در ساعات اولیه پس از زلزله ، عوامل راهداری با پر کردن ترک‌ها با آسفالت به صورت موقت مشکل را مرتفع کرده تا عبور و مرور امکانپذیر باشد .
  مطالب مرتبط

  اکثر ساختمان های موجود دارای یک طبقه و فاقد سیستم سازه ای مناسب لرزه ای متشکل از دیوارهای بنایی (سنگی ، آجری و بلوک سیمانی) و سقف هایی از نوع تیر چوبی یا تیرچه بلوک بودند . به دلیل عدم وجود کلاف های قائم و افقی و عدم اتّصال مناسب سقف ها و دیوارها، عملاً انسجام و پیوستگی لرزه ای ...

  |

  در مجموعه شرکت عمران شهرهای جدید تلاش می‌کنیم تا به دو رسالت اصلی خود یعنی کار خوب و الگوسازی جامه عمل بپوشانیم . خوب کار کردن ما منوط به این است که بعد مطالعاتی و تحقیقاتی را به بهترین شکل در حوزه اجرایی و عملیاتی پیاده‌سازی کنیم . در گام بعدی باید به خوبی الگوسازی کنیم و ...

  |

  نظرات کاربران