در حال بارگذاری ...
 • راه‌اندازی سامانه ملی یکپارچه شهرک‌سازی از سوی شرکت عمران شهرهای جدید

  در روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن به ویژه در حوزه تامین زمین ،‌ از آنجا که در این طرح علاوه بر خانه سازی ، فراهم کردن فضای مناسب سکونت و تامین نیازهای شهری نیز همواره از سوی وزیر راه و شهرسازی مورد تاکید قرار گرفته است ، نقش شهرک سازی در این طرح پررنگ‌تر خواهد بود .

  به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، شرکت عمران شهرهای جدید به منظور استفاده از ظرفیت شهرک‌ها در تامین زمین برای نهضت ملی مسکن اقدامات متعددی از جمله راه‌اندازی سامانه ملی یکپارچه شهرک‌سازی را کلید زده است .

  دستورالعمل شهرک سازی ابتدای سال ۹۹ به منظور ساماندهی زمین‌های خارج از محدوده شهری ، مدیریت زمین و توزیع جمعیت تصویب شد .

  ایجاد شهرک به عنوان یکی از روش‌های مؤثر تأمین مسکن در شکل موقت و دائم در کشورها به شمار می‌آید و می‌توان گفت شهرک‌ها و شهرهای جدید هر دو به عنوان بازوهای سیاستی دولت‌ها ، می‌توانند نقشی مهم در ایفای رسالت ساماندهی نظام اسکان ، تعادل بخشی به پهنه سرزمین و همگرایی با رویکردهای توسعه‌ای ایفا کنند .

  در روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن به ویژه در حوزه تامین زمین ،‌ از آنجا که در این طرح علاوه بر خانه سازی ، فراهم کردن فضای مناسب سکونت و تامین نیازهای شهری نیز همواره از سوی وزیر راه و شهرسازی مورد تاکید قرار گرفته است ، نقش شهرک سازی در این طرح پررنگ‌تر خواهد بود .

  رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی نیز پیش از این در سخنانی گفته بود که برای ساخت واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن نیاز به ایجاد شهرک‌های جدید داریم.

  در این زمینه علیرضا جعفری ، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید نیز با بیان اینکه ۷۰ درصد استان‌ها ظرفیت ساخت شهرک را دارند، از شناسایی ۴۰ نقطه در استان‌های مختلف برای ساخت شهرک خبر داده بود .

  جعفری همچنین ساخت شهرک را مانعی برای زمین خواری می‌داند و معتقد است، شهرک سازی فرصتی ایجاد می‌کند تا فضای مسکونی مناسب را متناسب با الگوسازی شهرهای ایرانی اسلامی بسازیم.

  شرکت عمران شهرهای جدید تا کنون اقدامات متعددی در حوزه شهرک‌سازی انجام داده که از جمله آن‌ها می‌توان به شناسایی ۶۵ شهرک دولتی در قالب مطالعات امکان‌سنجی و مکان‌یابی طرح جامع اشاره کرد.

  راه‌اندازی سامانه ملی یکپارچه شهرک‌سازی و بهره‌گیری از شهرک‌ها در تامین زمین برای نهضت ملی مسکن از جمله اقدامات مهم شرکت عمران شهرهای جدید در مدت اخیر بوده است.

  همچنین شرکت عمران شهرهای جدید اقدام به تدوین شرح خدمات و دستور کار طرح جامع شهرک، طرح آماده‌سازی‌ و طراحی شهری شهرک و همچنین تدوین قالب ‌تفاهم‌نامه‌های شهرک‌سازی بخش خصوصی و بخش‌های عمومی کرده است.

  پیگیری شناسایی مجموعه‌ها و مجتمع‌هایی که قبلا ساخته شده و مجوز شهرک نگرفته‌اند وهمکاری با ادارات کل راه‌وشهرسازی استان‌ها برا پاسخگویی به درخواست بخش خصوصی به منظور احداث شهرک از دیگر اقدامات شرکت عمران شهرهای جدید بوده که به منظور جذب و هدایت سرمایه بخش خصوصی به حوزه شهرک‌سازی انجام گرفته است.
  مطالب مرتبط

  علاوه بر واحدهای مسکونی گام نخست نهضت ملی مسکن ، برخی از پروژه‌های مسکونی متوقف و نیمه کاره‌ نیز در کشور وجود دارد که فاقد متقاضی بوده و در این دوره که ثبت نام متقاضیان صورت گرفت ، سرعت‌بخشی به آنها در دستور کار جدی قرار گرفته تا شاهد افتتاح آنها باشیم .

  |

  مسئولان امروز به عنوان خادمان مردم باید هم افزایی داشته باشند و همچنین در تحقق شعار سال رهبر انقلاب باید این مهم در بخش‌های مختلف مورد توجه قرار گیرد . با روحیه و جهادی انقلابی باید برای رشد ، تحول و توسعه شهرهای جدید و بویژه عالیشهر تلاش شود تا بتوانیم امانتدار باشیم . با ...

  |

  به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، عملکرد یکساله دولت سیزدهم در حوزه عمران شهرهای جدید ، از اجرای ۹۵ پروژه روبنایی و خدماتی در شهرهای جدید و همچنین تکمیل پروژه ...

  |

  ترویج و توسعه شهرک سازی در بخش دولتی و خصوصی به عنوان رکن سوم نظام سکونتگاهی کشور و دسترس‌پذیری و توسعه حمل‌ونقل انبوه و سریع ریلی و جاده‌ای میان شهرهای جدید و شهرهای مادر، از دیگر اقداماتی است که در دستور کار شرکت عمران برای سال جاری قرار دارد .

  |

  شرکت عمران شهرهای جدید وزارت راه و شهرسازی ، با هدف پشتیبانی از سیاست‌های توسعه مسکن کشور و‌ همچنین مدیریت تقاضا در اقشار مختلف اجتماعی ، در ۱۴ استان کشور ، ایجاد بیش از ۴۰ شهرک را در دستور کار دارد که این شهرک‌ها به‌ صورت تقریبی بیش از ۶۵۹ هزار نفر را در خود جای خواهند داد .

  |

  نظرات کاربران