در حال بارگذاری ...
 • پیشرفت فیزیکی ۳۵ درصدی پروژه های خودمالک نهضت ملی مسکن در استان مازندران

  شهروندان بعد از انجام مراحل نام‌نویسی و بارگذاری مدارک ، در ارتباط با واریز آورده شخصی کم کاری نکنند و طبق زمان‌بندی که ادارات شهرستانی راه و شهرسازی در نظر می گیرند ، روند اداری را انجام دهند .

  به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان مازندران گفت : ساخت پنج‌هزار واحد مسکونی در قالب طرح خودمالکی نهضت ملی مسکن بر اساس گزارش‌های میدانی کارشناسان و بازرسان بانک‌های عامل تسهیلات دهنده در استان مازندران تاکنون ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند .

  سید عباس رهگشای با بیان این که از مجموع ۱۵۲ هزار واحد مسکونی که قرار است طی چهار سال در مازندران در قالب نهضت ملی مسکن ساخته شود حدود ۳۵ هزار واحد آن خودمالک است ، گفت : از این تعداد اکنون پنج‌هزار واحد با پیشرفت فیزیکی مطلوب و طبق زمان‌بندی در نظر گرفته شده در دست ساخت است . تسهیلات مسکن در قالب خودمالکی نهضت ملی مسکن در سه گام و بر اساس پیشرفت فیزیکی طرح به متقاضیان پرداخت می‌شود و تاکنون بیش از ۴۷۲ میلیارد تومان با همراهی بانک‌های عامل به عنوان بخش اول اعطای تسهیلات به پنج هزار متقاضی این طرح در استان پرداخت شد .

  وی ادامه داد : در ادامه اجرای طرح نهضت ملی مسکن ، عملیات ساخت هفت هزار واحد مسکونی دیگر تا پایان ماه مرداد در استان آغاز خواهد شد و برای پرداخت بخش اول تسهیلات در این طرح با همراهی پنج بانک عامل حدود ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است .

  وی تامین به موقع زمین و واریز وجه آورده شخصی ۴۰ میلیون تومانی به حساب وزارت راه و شهرسازی را ۲ شرط اصلی در اعطای تسهیلات خودمالکی نهضت ملی مسکن و آغاز اجرای طرح از سوی متقاضی برشمرد و اظهار داشت : شهروندان بعد از انجام مراحل نام‌نویسی و بارگذاری مدارک ، در ارتباط با واریز آورده شخصی کم کاری نکنند و طبق زمان‌بندی که ادارات شهرستانی راه و شهرسازی در نظر می گیرند ، روند اداری را انجام دهند .

  رهگشای درباره پراکنش جغرافیایی دریافت‌کنندگان تسهیلات خودمالکی و ساخت خانه در قالب طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای مازندران نیز توضیح داد : در زمان حاضر حدود ۵۰۰ واحد مسکونی در قالب این طرح در ساری ، یکهزار واحد مسکونی در بابل ، ۸۰۰ واحد مسکونی در آمل ، ۸۰۰ واحد در قائمشهر و حدود یک هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی هم در دیگر شهرهای استان در حال ساخت است .

  وی دلیل پیشتازی شهروندان بابلی ، آملی و قائمشهری در دریافت تسهیلات خودمالکی نهضت ملی مسکن را تامین بموقع آورده شخصی و همچنین تعیین تکلیف زمین و طرح در حال ساخت اعلام کرد و گفت : میزان تسهیلات خودمالکی در طرح نهضت ملی مسکن برای متقاضیان مرکز استان ۳۵۰ میلیون تومان و برای متقاضیان دیگر شهرستان‌ها هم ۳۰۰ میلیون تومان است.

  معاون راه و شهرسازی مازندران با بیان این که کارمزد این تسهیلات ۱۸ درصد و بازپرداخت آن ۲۰ ساله است ، خاطرنشان کرد : پنج هزار نفری که در طرح خودمالکی نهضت ملی مسکن تاکنون بخشی از تسهیلات بانکی خود را دریافت کرده‌اند ساختمان‌های آنان در مرحله اسکلت‌بندی و سفت‌کاری قرار دارد .

  طبق مقررات نهضت ملی مسکن ، متقاضیان با داشتن پنج شرط تاهل ، سرپرست خانوار بودن و مردان مجرد ۲۳ سال به بالا ، حداقل سابقه پنج سال سکونت درشهر مورد تقاضا، نداشتن مالکیت خصوصی و در نهایت عدم استفاده از امکانات دولتی از اول انقلاب در حوزه مسکن ، می‌توانند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند .

  بر اساس این قانون ، زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن ، معلولان جسمی و حرکتی با ۲۰ سال سن می‌توانند در قانون جهش تولید مسکن) نهضت ملی مسکن) مشارکت داشته باشند. همچنین ، قانون برای سرپرستان خانوار، محدودیت سنی نگذاشته است چرا که این افراد سرپرست خانوار تعریف می‌شوند و برای قانونگذار متاهل یا سرپرست خانوار بودن ملاک است. در عین حال، زنان و مردان سرپرست خانوار که به دلیل متارکه به صورت مجردی زندگی می‌کنند و سرپرست فرزندان خود هستند خانوار تلقی شده و بدون ملاک سن می‌توانند ثبت‌نام کنند.
  مطالب مرتبط

  متقاضیان نهضت ملی مسکن باید برای دستکم حدود ۳۰۰ میلیون تومان بعنوان سهم آورده برنامه ریزی لازم را داشته باشند و برنامه ریزی اقتصادی برای باز پرداخت اقساط وام را هم داشته باشند که این آورده در اقساط ۴۰ میلیون تومانی و بر اساس پیشرفت فیزیکی از متقاضیان دریافت می‌شود .

  |

  بیشترین ثبت نامی های استان در شهر جدید سهند با ثبت نام ۸۵ هزار ، شهر جدید شهریار ۷۹ هزار و مابقی مربوط به سایر شهرهای استان می باشد .

  |

  هم استانی‌های گرامی در همه شهرهای استان که دارای زمین بوده و برای آن پروانه ساختمان گرفته و برای دریافت وام و تسهیلات طرح نهضت ملی تا پایان اسفند ۱۴۰۰ با مراجعه به سامانه مذکور اقدام به ثبت نام نمودند .

  |

  بیش از ۴۲۸ هزار متقاضی مجرد بالای ۲۳ سال ، در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کردند . پرداخت تسهیلات مسکن به همه بانک‌ها ابلاغ شده است و بانک‌ها موظف هستند تا ۲۰ درصد سقف تسهیلات خود را به بخش مسکن اختصاص دهند .

  |

  با همتی که از مهندسین استان سراغ داریم مطمئن هستیم که مازندران در اجرای این طرح با ارائه بهترین و مطلوب ترین فعالیت ها سرآمد استان های کشور خواهد شد .

  |

  نظرات کاربران