در حال بارگذاری ...
 • کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی ، افزایش امنیت و کاهش هزینه‌ها را به همراه دارد

  خدمات فنی و مهندسی شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک علاوه بر داشتن منابع انسانی متخصص ، کارآمد و خبره، بهره‌گیری از تجهیزات مناسب و کالیبره ، بهره‌وری مطلوبی را برای ارتقاء کیفیت در کشور ایجاد کرده است .

  به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، عضو هیات مدیره شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک گفت : کالیبراسیون مستمر تجهیزات آزمایشگاهی تاثیر مستقیمی بر روی تصمیم‌گیری‌ها داشته و ضمن ارزش آفرین بودن به افزایش امنیت و کاهش هزینه‌های پروژه‌های عمرانی منجر می‌شود .

  علی‌محمد اسمعیلی در نخستین نشست خدمات و فعالیت‎های کالیبراسیون این شرکت و نقش مراکز منطقه در توسعه آن که به صورت وب کنفرانس برگزار شد گفت : در راستای اهداف دولت مردمی سیزدهم و تاکیدات وزیر راه و شهرسازی بر کنترل کیفیت پروژه‌های عمرانی و اهمیت کالیبراسیون در این فرایند ، سیاست شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بر تجهیز ، به‌روز ‌رسانی و ارائه خدمات منحصربفرد بخش کالیبراسیون شرکت در پروژه‌های عمرانی و تضمین ارائه خدمات به بخش‌های مختلف جامعه مهندسی کشور است .

  اسمعیلی به نقش و اهمیت تجهیزات اندازه‌گیری‌ در آزمون‌های فنی و مهندسی در دقت و صحت فرآیند نهایی کنترل کیفی اشاره کرد و گفت: با نتایج حاصل از کالیبراسیون است که تصمیم‌گیری‌های بعدی تاثیرگذاری خود را در ارتقاء کیفیت پروژه‌های عمرانی نشان می‌دهد . شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بازوی توانمند وزارت راه و شهرسازی و مرجع ارائه خدمات کیفی در کشور است و با اقداماتی که در حوزه کالیبراسیون انجام داده از جمله برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی به توانمند شدن کارشناسان و اثربخشی فعالیت‌ها عمرانی در کشور کمک شایانی کرده است . با توجه به توانمندی‌های فنی ، مهندسی و تجهیزاتی و ظرفیت‌های خلق شده در بخش کالیبراسیون شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک این آمادگی را داریم که در هر نقطه ای از کشور خدمات منحصربفرد در این حوزه ارائه کنیم .

   پیشبرد اهداف پروژه منطبق بر نتایج حاصل از کالیبراسیون است

  فرهاد احمدنیا، معاون فنی و نظارت مهندسی شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک نیز در این نشست در جمع مدیران ستادی و استانی گفت : در اجرای یک پروژه ، نتایج حاصل از  کالیبراسیون و اندازه‌گیری‌ها در پیشبرد اهداف و تطبیق با الزامات پروژه تاثیرگذار است . این موضوع زمانی از اهمیت بیشتری برخوردار است که نتایج بدست آمده را بخواهیم با نتایج دیگری مقایسه کرده و یا به اشتراک بگذاریم. در بسیاری از موارد نتایج نادرست به هزینه‌های اضافی در اجرای پروژه منجر شده و مشکلات جبران ناپذیر به همراه خواهد داشت .

  وی با اشاره به اینکه تجهیزات و ابزارهای آزمایشگاهی معمولا در طی دوره استفاده به دلایلی از جمله شرایط محیطی ، تعداد و تنوع فعالیت‌ها ، جابجایی ، نحوۀ سرویس و نگهداری ، تغییرات و نوسانات الکتریکی ممکن است دچار فرسودگی شوند اظهار داشت : این تجهیزات به تدریج عملکرد اولیه و مطلوب خود را از دست می‌دهند . بنابراین باید مطابق با نظام‌نامه و برنامه زمانبندی شده مشخصی مورد ارزیابی و کالیبراسیون مجدد قرار گیرند تا صحت عملکرد آنها اثبات شود . اهمیت این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که امروزه سیستم‌های کالیبراسیون در دنیا به عنوان مرجع جهانی مشترک ، قابل ردیابی هستند .

  احمدنیا خاطرنشان کرد : خدمات فنی و مهندسی شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک علاوه بر داشتن منابع انسانی متخصص ، کارآمد و خبره، بهره‌گیری از تجهیزات مناسب و کالیبره ، بهره‌وری مطلوبی را برای ارتقاء کیفیت در کشور ایجاد کرده است .

  وی با بیان اینکه حفظ و نگهداری تجهیزات و کالیبراسیون مستمر دوره‌ای تاثیر مستقیمی بر صحت نتایج آزمایش‌ها دارد ، افزود : در شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به نقش مهم سرمایه‌های انسانی حوزۀ کالیبراسیون ، در راستای دستیابی به اهداف شرکت توجه ویژه‌ای شده و انتخاب و تصمیم‌گیری در خصوص بکارگیری کارشناسان کالیبراسیون با نگاه بلند مدت و با برنامه‌ریزی‌ مدون همراه با آموزش، استفاده از اپراتور متخصص نیز در دستیابی به تصمیم‌های درست تعیین کننده است.

  احمدنیا با تاکید بر اثربخشی فعالیت‌ بخش کالیبراسیون شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک گفت : حضور در بازارهای جدید و ارائه خدمات برون سازمانی باید برنامه‌های مهم مراکز استان‌ها در حوزه خدمات کالیبراسیون در سال آینده باشد.

  جابر عرب مدیر آزمایشگاه کالیبراسیون آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک نیز در این نشست گفت : آزمایشگاه کالیبراسیون شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در سال ۱۳۹۰ راه‌اندازی شد و امروز با ارائه خدمات در بخش‌های نیرو ، دما ، جرم ، حجم ، ابعاد ، فشار و کمیت‌های شیمیایی آمادگی ارائه خدمات دارد .

  عرب با اشاره به گواهینامه‌های دریافت شده توسط آزمایشگاه کالیبراسیون گفت : این آزمایشگاه بر اساس آخرین گواهینامه صادره از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران ، صلاحیت ارائه خدمات در مجموع ۴۱ سنجه مختلف شامل ۱۴ ابعاد ، ۵ دما ، ۸ حجم ، ۳ جرم ، ۵ نیرو ، ۱ دورسنجی ، ۳ شیمی و ۲ فشار را در ۷ کمیت بر اساس آخرین ویرایش استانداردهای بین‌المللی و ملی ایران دارد .

  وی با اشاره به شرح وظایف حوزه کالیبراسیون در شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک گفت: حفظ و نگه‌داشت سیستم ایزو ۱۷۰۲۵ آزمایشگاه کالیبراسیون بر اساس الزامات مرتبط با مرکز ملی تایید صلاحیت ایران بوده و چارچوب‌های مطرح شده از سوی نهادهای بالادستی در خصوص نحوه فعالیت‌ها و اقدامات اجرایی را بطور دقیق اجرایی و عملیاتی می‌کند و توجه ویژه‌ای به بخشنامه‌های صادره و رعایت استانداردهای داخلی و بین‌المللی دارد .

  مدیر آزمایشگاه کالیبراسیون آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک گفت: با توجه به سیاست‌های کلان شرکت در خصوص توسعه خدمات فنی و مهندسی ، آزمایشگاه کالیبراسیون نیز در برنامه‌های سال آتی موضوع خرید و بروزرسانی تجهیزات مرجع را در دستور کار دارد و از این فرصت برای ورود به بازارهای جدید و ارائه خدمات و ارتقاء توانمندی‌ها بهره خواهد گرفت . از دیگر برنامه‌های آزمایشگاه کالیبراسیون توجه ویژه به مقوله آموزش به عنوان ابزاری برای توسعه فردی و افزایش توانمندی‌ها است که برگزاری این دوره‌های تخصصی، افزایش بهره‌وری و عملکرد بهتر در ارائه خدمات آزمایشگاه به همراه داشته است .

  عرب به موضوع حفظ و نگهداری از تجهیزات مرجع آزمایشگاه کالیبراسیون اشاره کرد و افزود: با توجه به حساسیت تجهیزات کالیبراسیون و ارزش بالای این تجهیزات، در شرایط فعلی لازم است دقت بیشتری در نگهداری از این تجهیزات بکار بسته شود .

  در پایان این نشست مدیران استانی با بیان نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود به منظور تسریع در فرآیند ارائه خدمات کالیبراسیون و فعال شدن ظرفیت‌های موجود در سطح منطقه پیشنهادهایی را در راستای افزایش بهره‎وری و بهبود عملکرد در حوزه خدمات کالیبراسیون ارائه کردند .
  مطالب مرتبط

  با توجه به اهمیت پروژه و لزوم تسریع در عملیات احداث پروژه ۵ هزار و ۵۰۰ واحدی رباط‌کریم ، این آزمایشگاه برای نخستین‌بار در پروژه‌های عمرانی با استقرار همزمان ۱۶ دستگاه حفاری همزمان کار حفر گمانه‌های ماشینی و دستی را به‌طور شبانه‌روزی در راه تحقق وعده ساخت مسکن توسط دولت ...

  |

  به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، با ثبت ۸ هزار آزمایش فنی و تخصص کنترل کیفیت ، پروژه ۵۸۴ واحدی ثمین نهضت ملی مسکن استان زنجان با حضور وزیر راه و شهرسازی به ...

  |

  آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک استان تهران با استقرار ۱۶ اکیپ تحقیقاتی در پروژه ، همزمان از ظرفیت‌های آزمایشگاه استان تهران ، اداره کل کاوش‌های صحرایی و همچنین آزمایشگاه ستاد برای ارائه خدمات آزمایشگاهی شامل نمونه‌گیری در جا ، مطالعات مربوط به خاک و ژئوتکنیک ، آزمایش‌های اس ...

  |

  هم‌اکنون در استان تهران ، شرکت آزمایشگاه در بیشتر پروژه‌های مربوط به شهرهای جدید حضور مستقیم دارد و همکاری خوبی را با اداره کل راه و شهرسازی استان تهران داریم .

  |

  نظرات کاربران