در حال بارگذاری ...
 • برگزاری جلسه ارزیابی فنی انتخاب مشاوران طرح‌های سکونتگاه‌های ساحلی در سواحل جنوب کشور

  در این جلسه ، تعداد ۹ گروه مشارکت مشاوره تراز اول کشور در زمینه‌های همکاری شهرسازی ، طراحی شهری ، اقتصادی ، محیط زیستی و پدافند غیرعامل به بیان رویکردها ، ایده‌های کلان ، روش‌شناسی و ساختارهای مدیریتی پروژه پرداختند .

  به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ،‌ جلسه ارزیابی فنی گروه‌های مشارکت برای مطالعات طرح ساختاری – فضایی (جامع) سکونتگاه‌های ساحلی در سواحل جنوب کشور در محل شرکت عمران شهرهای جدید برگزار شد .

  جلسه ارزیابی فنی گروه‌های مشارکت برای مطالعات طرح ساختاری – فضایی (جامع) سکونتگاه‌های ساحلی در سواحل جنوب کشور با رویکرد توسعه دریامحور با حضور مدیران شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید ، نمایندگان معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی و نمایندگان و اساتید دانشگاه برگزار شد .

  در این جلسه ، تعداد ۹ گروه مشارکت مشاوره تراز اول کشور در زمینه‌های همکاری شهرسازی ، طراحی شهری ، اقتصادی ، محیط زیستی و پدافند غیرعامل به بیان رویکردها ، ایده‌های کلان ، روش‌شناسی و ساختارهای مدیریتی پروژه پرداختند .

  گفتنی است شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید در اجرای منویات مقام معظم رهبری ، در قالب سیاست‌های کلی توسعه دریامحور و همچنین مصوبات شورای عالی مسکن و تأکید ریاست محترم جمهور ، اقدام به انجام مطالعات امکان‌سنجی و مکان‌یابی سکونتگاه‌های جدید ساحلی در سواحل جنوب کشور با رویکرد توسعه دریامحور و مولدسازی ، مبتنی بر احکام آمایشی و توسعه‌ای کشور کرده است .

  این مطالعات ، پس از گذر از مراجع بررسی و تصویب استانی و اخذ نظرات مکتوب از تمامی دستگاه‌های متولی در استان‌های ساحلی ، در مرحله امکان سنجی و شناسایی پهنه‌های کلان دارای قابلیت استقرار سکونتگاه‌های جدید ، در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به تصویب رسیده است .

  از آن جایی که اهمیت ، گستردگی ، تنوع و اثرگذاری این پروژه ، به حدی است که می‌توان آن را بزرگترین پروژه حوزه برنامه‌ریزی منطقه‌ای و شهرسازی کشور دانست ؛ بدون شک ، مطالعات متناسب با این حجم از گستردگی ، تنوع و پیچیدگی ، نیازمند طرح‌ها ، روش‌ها و نگاه متفاوت است ؛ امری که شرکت عمران شهرهای جدید ، در چارچوب آن ، قصد دارد تا با انتخاب گروه مشارکت مشاوره واجد صلاحیت ، نسبت به انجام آن و بسترسازی سریع مطالعات برای ورود به فازهای اجرایی اقدام کند .

   
  مطالب مرتبط

  بر اساس این پروانه صادر شده ، تعداد بیش از ۷۳۰۰ قطعه ویلایی ۲۰۰ تا ۳۰۰ متری به ظرفیت طرح نهضت ملی مسکن در استان قم افزوده شد که علاوه بر متقاضیان این طرح ، به متقاضیان جوانی جمعیت نیز اختصاص خواهد یافت .

  |

  تا ابتدای بهمن ماه سال جاری تعداد ۲۰۵ هزار و ۱۸۱ واحد در سطح شهرهای جدید تأمین زمین شده بود که این رقم در یک ماه گذشته به ۳۳۳ هزار و ۷۰۰ واحد افزایش یافته و رشدی ۶۰ درصدی را نشان می‌دهد .

  |

  شرکت عمران شهرهای جدید بر اساس مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ، احداث دو شهر جدید ساحلی را در دو نقطه از این ۲۷ نقطه در سواحل جنوب و در استان هرمزگان تحت عنوان شهر جدید خلیج فارس و شهر جدید مکران نو ، آغاز کرده است .

  |

  طرح جامع و تفصیلی پهنه‌های شناسایی شده برای ایجاد شهرهای ساحلی در حال تدوین و انجام است . هم‌اکنون احداث دو شهر جدید خلیج‌فارس و شهر جدید مکران نو در استان هرمزگان در پهنه‌های شناسایی شده آغاز شده‌ است .

  |

  ایجاد شهرهای ساحلی در راستای تحقق اقتصاد دریاپایه ، پروژه‌ای بین نسلی است و منافع تحقق آن بر زندگی نسل بعدی تأثیر می‌گذارد . ایجاد شهرهای ساحلی در مکران نقطه عطف تمدنی برای ایران اسلامی است و سبب خیر بلند کشور به‌سمت توسعه خواهد شد .

  |

  نظرات کاربران