در حال بارگذاری ...
 • اتمام ۱۳۸ پروژه زیربنایی و روبنایی به ارزش ۹ هزار و ۱۱۹ میلیارد تومان در شهرهای جدید

  ۱۳۸ پروژه به ارزش ۹ هزار و ۱۱۹ میلیارد تومان در زمینه پروژه‌های زیربنایی و روبنایی و احداث واحدهای مسکونی (۱۱ هزار و ۳۵۴ واحد مسکونی نهضت ملی مسکن و مسکن مهر) در شهرهای جدید ، ۹۵ پروژه در زمینه احداث فضاهای آموزشی ، درمانی ، فرهنگی ، ورزشی در بافت‌های فرسوده به ارزش ۹۹۸ میلیارد تومان از جمله اقدامات کلانی است که در حوزه شهرهای جدید و بافت‌های فرسوده انجام شد .

  به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، تکمیل و تحویل ۱۱ هزار و ۳۵۴ واحد مسکن مهر در شهرهای جدید ، احداث ۵ بیمارستان با ظرفیت ۹۷۱ تخت و نوسازی ۱۲۷ هزار و ۶۷۷ واحد مسکونی در بافت فرسوده شهری ، بخشی از مهمترین دستاوردهای وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن و شهرسازی است .

  وزارت راه و شهرسازی در دولت سیزدهم با کلان پروژه قانون جهش تولید مسکن و احداث ۴ میلیون واحد مسکونی تحت‌عنوان طرح نهضت ملی مسکن فعالیت‌های خود را در بخش مسکن و شهرسازی ، سیاستگذاری کرد .

  در تامین زمین ، برنامه‌ریزی برای ساخت و اجرای طرح نهضت ملی مسکن ، شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه وزارتخانه همچون سازمان ملی زمین و مسکن ، شرکت عمران شهرهای جدید ، شرکت بازآفرینی شهری ایران ، از جمله سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه وزارتخانه و همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ساخت مسکن در شهرهای کوچک و روستاها مشارکت جدی و فعال داشته‌اند . بانک‌ها و به ویژه بانک مسکن در ارائه تسهیلات نهضت ملی مسکن و سایر پروژه‌های مرتبط با وزارت راه و شهرسازی همکاری کرده‌اند که برخی از این همکارهای با درصد بالا و برخی نیز با درصد پایین ثبت شده است .

  در کنار احداث واحدهای مسکونی ، ساخت ساختمان‌های عمومی و مهم همچون بیمارستان‌ها و ورزشگاه‌ها توسط سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات عمومی و دولتی ، نوسازی و بهسازی بافت‌های ناکارآمد ، ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی ، نیز در برنامه قرار گرفت .

  در دهه فجر امسال نیز اهم اقدامات انجام شده وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن و شهرسازی در دولت سیزدهم تشریح شد . بخشی از مهمترین دستاوردها و عملکردهای بخش  مسکن و شهرسازی به شرح زیر است :

  تکمیل و تحویل ۱۱ هزار و ۳۵۴ واحد مسکن مهر در شهرهای جدید

  ۱۳۸ پروژه به ارزش ۹ هزار و ۱۱۹ میلیارد تومان در زمینه پروژه‌های زیربنایی و روبنایی و احداث واحدهای مسکونی (۱۱ هزار و ۳۵۴ واحد مسکونی نهضت ملی مسکن و مسکن مهر) در شهرهای جدید ، ۹۵ پروژه در زمینه احداث فضاهای آموزشی ، درمانی ، فرهنگی ، ورزشی در بافت‌های فرسوده به ارزش ۹۹۸ میلیارد تومان از جمله اقدامات کلانی است که در حوزه شهرهای جدید و بافت‌های فرسوده انجام شد .

  احداث ۵ بیمارستان با ظرفیت ۹۷۱ تخت

  همچنین، احداث ۵ بیمارستان با ظرفیت ۹۷۱ تخت (شامل بیمارستان آموزشی تربت‌حیدریه با ظرفیت ۲۷۳ تخت ، بیمارستان جایگزین شهید رجایی گچساران با ظرفیت ۱۴۲ تخت ، بیمارستان جایگزین ۱۵ خرداد مهدی شهر با ظرفیت ۹۹ تخت ، بیمارستان آموزشی جهرم با ظرفیت ۳۱۳ تخت و بیمارستان جایگزین بیمارستان امام‌خمینی خمین با ظرفیت ۱۴۴ تخت) و احداث ۱۸ هزار و ۵۵۰ مترمربع ساختمان و تاسیسات دولتی و عمومی (ورزشی ، فرهنگی ، آموزشی و ...) (تکمیل و تحویل ۷ بلوک منازل مسکونی نمایندگان مجلس شورای اسلامی) از دیگر اقداماتی است که در دولت سیزدهم انجام شده است .

  نوسازی ۱۲۷ هزار و ۶۷۷ واحد مسکونی در بافت فرسوده شهری

  این گزارش می‌افزاید ، نوسازی ۱۲۷ هزار و ۶۷۷ واحد مسکونی در بافت فرسوده شهری ، ۶ برابر افزایش واحد نوسازی شده در مقایسه با مدت مشابه در دولت قبل ، نوسازی ۲۲ هزار و ۸۲۳ واحد مسکونی، انجام ۱۶۲ پروژه روبنایی بافت‌های فرسوده در راستای محرومیت‌زدایی که ۵۶ درصد از پروژه‌های ناتمام در ابتدای دولت ، به اتمام رسیده است از جمله اقدامات انجام شده است . در همین رابطه نیز در ابتدای دولت سیزدهم ۲۹۰ پروژه انجام نشده وجود داشت که طی دولت سیزدهم  ۱۶۲ پروژه به اتمام رسیده و در حال حاضر ۱۲۸ پروژه در حال اجراست .

  انجام ۲۲۶ پروژه زیربنایی بافت‌های فرسوده

  انجام ۲۲۶ پروژه زیربنایی بافت‌های فرسوده در راستای محرومیت‌زدایی ۷۴ درصد از پروژه‌های ناتمام در ابتدای دولت ، به اتمام رسیده است . در همین رابطه نیز از ابتدای دولت سیزدهم ۳۰۶ پروژه انجام نشده وجود داشت که طی دولت سیزدهم ۲۲۶ پروژه به اتمام رسیده و در حال حاضر ۸۰ پروژه در حال اجرا است .

  بهسازی بیش از ۲ هزار کیلومتر آسفالت معابر بافت‌های فرسوده

  بهسازی ۲۰۵۰ کیلومتر آسفالت معابر بافت‌های فرسوده تحت عنوان نهضت آسفالت معابر خاکی از ابتدای دولت سیزدهم  اجرایی شد .

  تکمیل ۷۲ پروژه زیرساخت عمومی و اجتماعی در شهرهای جدید

  همچنین تکمیل ۷۲ پروژه در راستای ایجاد زیرساخت‌های عمومی و اجتماعی در شهرهای جدید با ارزشی بالغ بر ۵ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال ، تاسیس سه شرکت عمران شهرهای جدید در استان‌های آذربایجان غربی (گلمان) ، فارس (تابناک) و قزوین (مهرگان) از جمله اقداماتی است که در حوزه مسکن و شهرسازی در دولت سیزدهم انجام شده است .
  مطالب مرتبط

  بر اساس این پروانه صادر شده ، تعداد بیش از ۷۳۰۰ قطعه ویلایی ۲۰۰ تا ۳۰۰ متری به ظرفیت طرح نهضت ملی مسکن در استان قم افزوده شد که علاوه بر متقاضیان این طرح ، به متقاضیان جوانی جمعیت نیز اختصاص خواهد یافت .

  |

  تا ابتدای بهمن ماه سال جاری تعداد ۲۰۵ هزار و ۱۸۱ واحد در سطح شهرهای جدید تأمین زمین شده بود که این رقم در یک ماه گذشته به ۳۳۳ هزار و ۷۰۰ واحد افزایش یافته و رشدی ۶۰ درصدی را نشان می‌دهد .

  |

  مسکن کوچک مقیاس سیاست وزارت راه و شهرسازی نیست و این وزارتخانه در دولت سیزدهم در تلاش است تا مسکن در شأن مردم را برای آنها فراهم کند . همچنین مطابق مواد ۲، ۳۳ و ۴۳ قانون اساسی ، تامین مسکن متناسب با نیاز از جمله سیاست های دولت است و نگاه ما به مسکن ، خوابگاه نیست . بلکه نگاه ما به ...

  |

  با توجه به وجود اراضی دولتی در تامین زمین مورد نیاز طرح ملی مسکن با هیچگونه مانعی مواجه نیستیم و برای تامین زمین نیز طبق ثبت‌نام‌های انجام شده، در محدوده شهری و اراضی نزدیک به این محدوده اقدامات لازم انجام می‌شود .

  |

  هم‌اینک حدود ۹۰ هکتار از اراضی تامین شده که ظرفیت احداث ۲ هزار و ۹۴ واحد مسکونی را دارد برای ساخت واحدهای یک طبقه حیاط‌دار در نظر گرفته شده است و احداث ۵۰۰ واحد مسکونی در این زمین‌ها به زودی آغاز خواهد شد . برنامه‌ریزی شده است تا یکهزار و ۵۲۰ قطعه زمین در این اراضی به شکل یک ...

  |

  نظرات کاربران