در حال بارگذاری ...

افزایش سرانه‌های خدماتی در محلات هدف با اجرای کامل بسته های تشویقی شهرسازانه

قریب به ۲۵۰ هزار بنای ناپایدار در استان تهران با یک زلزله کوچک آوار خواهند شد ، نفوذناپذیری در این محدوده‌ها مشکل اساسی است ، حتی اگر زلزله هم نیاید حل معضل یک آتش سوزی کوچک یا رساندن خدمات اورژانسی به مردم این محلات از مشکلات مهم در این محدوده‌ها بوده که لزوم اجرای بسته‌های تشویقی شهرسازانه را بیشتر کرده است .

به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران از افزایش رشد صدور پروانه در شهرهای استان خبر داد و خواستار مردمی سازی مسکن با توجه ویژه شهرداران به بومی سازی بسته‌های تشویقی شد.

حسین جنتی گفت : بعد از استان خراسان‌رضوی ، استان تهران با ۲۴۸ هزار بنای ناپایدار بیشترین بناهای ناپایدار کشور را دارد و اجرای بسته‌های تشویقی شهرسازانه با مردمی سازی مسکن و توجه ویژه شهرداران به این موضوع و تصویب در کمیسیون ماده ۵ سبب تحول بسیار خوبی در سال ۱۴۰۳ خواهد شد ، تاکنون ۸ شهرداری استان تهران نسبت به بومی سازی بسته تشویقی اقدام نموده‌اند که منتظریم سایر شهرداران نیز به این جریان ملحق شوند .

وی گفت : قریب به ۲۵۰ هزار بنای ناپایدار در استان تهران با یک زلزله کوچک آوار خواهند شد ، نفوذناپذیری در این محدوده‌ها مشکل اساسی است ، حتی اگر زلزله هم نیاید حل معضل یک آتش سوزی کوچک یا رساندن خدمات اورژانسی به مردم این محلات از مشکلات مهم در این محدوده‌ها بوده که لزوم اجرای بسته‌های تشویقی شهرسازانه را بیشتر کرده است .

جنتی با یادآوری اینکه مجموعه شهرداری‌ها و دولت در قالب بسته‌های تشویقی می‌بایست حمایت مؤثری از ساکنان محلات هدف داشته‌باشند ، گفت : در قانون و در برنامه ششم توسعه این مسئله به وضوح آمده است، همچنین در قانون حمایت از احیا و بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده شهری وزارت خانه‌های راه و شهرسازی و کشور و شهرداری‌ها در سطوح مختلف مجری بازآفرینی شهری هستند .

وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی در امر بازآفرینی در سطوح ملی به‌عنوان سیاست‌گذار به‌شمار می‌آید ، گفت : در سطوح محلی شهرداری‌ها مسئول نوسازی بافت‌های فرسوده هستند و در قالب سه سطح ستاد بازآفرینی شهری ملی ، استانی و شهرستانی با یکدیگر کار می‌کنیم، که در سطح ملی شخص رئیس‌جمهور رئیس ستاد ملی بازآفرینی بوده و وزیر راه و شهرداری نایب رئیس آن و سیاست‌گذار و دبیرخانه این ستاد به شرکت بازآفرینی شهری ایران محول شده و در سطح استان، ریاست آن بر عهده استاندار و در سطح شهرستان بر عهده فرمانداران است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه در سه حوزه بسته نوزده بندی شهرسازانه تشویقی تعریف شده‌ است ، گفت : حوزه اول مربوط به تسهیلات اداری کاری و در رابطه با مجوز صدور پروانه و تراکم ساخت توسط شهرداری‌هاست که هم اکنون شهرداری‌ها برای صدور پروانه ساختمانی مکلف هستند تا ۵۰ درصد تخفیف بدهند که می‌توانند ۱۰۰ درصد را هم تخفیف دهند و معادل آن جز مطالبات شهرداری‌ها از دولت هست و دولت پرداخت خواهد کرد ، گفت : زمان صدور پروانه ساختمانی به‌طور متوسط بیش از ۶ ماه طول می‌کشد که طبق مصوبه شورای‌عالی اداری ، شهرداری‌ها باید ظرف دو هفته برای متقاضیان در محدوده بافت‌های ناکارآمد شهری پروانه ساخت صادر کنند .

جنتی با بیان اینکه باید یک مطالبه عمومی در رابطه با تخفیف عوارض نوسازی و تراکم ساخت و زمان صدور پروانه ساخت ایجاد شود گفت: اعضای شورای‌شهر به‌عنوان سفیران نوسازی باید در رابطه با مطالبات عمومی مردم در بافت‌های فرسوده توجه جدی به این موضوع داشته‌ باشند .

وی در رابطه با بسته‌های تشویقی در قالب تسهیلات ارزان قیمت گفت : توسعه گران ، سازندگان و مالکان واحدهای فرسوده می‌توانند همزمان با استفاده از حمایت‌ها، تسهیلات و تخفیفات در سامانه تسهیلات بافت فرسوده از سامانه تسهیلات ویژه نهضت ملی مسکن نیز استفاده‌کنند . به‌دلیل تبعیض صورت‌گرفته، این مناطق محروم از روند توسعه شهری عقب‌افتاده‌اند و عمده حمایت‌ها، رانت‌ها و ارزش‌افزوده‌ها در مناطق بالای شهر بوده است که امیدواریم این رویکردها در شهرداری‌ها اصلاح شود .

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران نامقاوم بودن ، نفوذناپذیری و عقب ماندگی محدوده‌های ناکارآمد از توسعه شهری را سه ویژگی اصلی محدوده‌های ناکارآمد شهری برشمرد و اظهار کرد : با درک این موضوع، مجموع مسئولان وزارت راه و شهرسازی به‌دنبال این هستند که فاصله را کم کنند و امر بازآفرینی شهری در کشور را شتاب دهند . ما از ساکنین محلات هدف می‌خواهیم ناظر بر ساخت و ساز باشند و از مهندسان ناظرشان به اصرار بخواهند که حتماً تمامی ضوابط ساخت و ساز در ساختمان را رعایت کنند ، واقعیت این است که اگر در ساخت جدید ، مقررات ملی ساختمان رعایت شود، هیچ هم وطنی در زلزله شدید جانش در خطر نخواهد بود .

دبیر ستاد بازآفرینی شهری پایدار استان تهران با بیان اینکه در این محدوده با دو مشکل عمده مواجه هستیم ، گفت : مردم ساکن در این محلات به‌تنهایی و بدون حمایت، توانایی بازسازی واحدهای خود را ندارند و از سوی دیگر سازندگان و توسعه گران به‌دلیل اینکه ساخت و ساز در این محدوده‌ها برای آن‌ها بازده اقتصادی ندارد ، رغبت به حضور ندارند ، بسته‌های تشویقی این امکان را به توسعه گران می‌دهد که با انگیزه وارد میدان ساخت و ساز شوند و البته افزایش سرانه‌های خدماتی نیز رغبت را برای حضور سازندگان بیشتر خواهد کرد که امیدواریم شهرداران در جریان نوسازی به این موضوع توجه ویژه داشته‌ باشند .
مطالب مرتبط

در سال ۱۴۰۱ تعداد ۱۸۶۵۰ فقره پروانه ساختمانی صادر شده و حال اینکه این تعداد در سال ۱۴۰۲ به عدد ۲۵۹۵۱ پروانه ساختمانی در بافت های فرسوده افزایش پیدا کرده و رشد چهل درصدی را نسبت به سال ۱۴۰۱ نشان‌ می‌دهد .

|

۱۸۴۲ واحد را در برنامه افتتاح اردیبهشت ماه قرار داده‌ایم که شامل ۲۰۰ واحد مسکن ملی در شهرستان اسلامشهر ، ۳۰۸ واحد در رباط‌کریم ، ۵۰۴ واحد در شهریار، ۶۳۰ واحد در پاکدشت و ۲۰۰ واحد پروژه محک ۶ شهرستان دماوند است .

|

به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ،‌ مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران از برخورد با بنگاه‌های املاک غیرمجاز و بررسی تخلفات پر تکرار در بنگاه‌های مشاور ...

|

به گزارش پرتال بازآفرینی شهری ، مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران ضمن تقدیر از اقدام طرح کلید به کلید شهرداری صالحیه در روزهای پایانی سال ۱۴۰۲ از آمادگی ...

|

ارزش ریالی این آزادسازی‌ها ۱۵ همت بوده است که امیدواریم با هوشیاری یگان حفاظت از اراضی و واحد حقوقی این موفقیت‌ها در سال ۱۴۰۳ نیز مستمر و مداوم باشد .

|

نظرات کاربران